Jak nie zostałam pisarką: kryminały i horrory

Gdy przeglądam kryminały i horrory mojego autorstwa, które napisałam w podstawówce, stwierdzam, że jestem tak samo słabą Agathą Christie, co Małgorzatą Musierowicz.

Jeśli ktoś chce poczytać o moich poprzednich zmaganiach z pisarstwem, zapraszam tutaj: początki pisania, potem pisanie na zlecenie, seria rodzinna i detektywistyczna (część pierwsza, druga, trzecia). A teraz do rzeczy. Trzy ostatnie małe, niedokończone książki:

"Morderstwo Harrisa"

Policjanci z wydziału zabójstw, Sony i Rebeka, rozwiązują zagadkę śmierci pewnego biznesmena. Podejrzani są: jego wybuchowa żona, była dziewczyna, ponętna partnerka, wspólnik i były pracownik oraz opiekunka jego syna, który ostatecznie trafił do domu dziecka. Zamordowany miał na koncie morderstwo, szantaże, wymuszenia, kradzieże, był wmieszany w porwanie. Niestety nie dowiedziałam się, kto zabił, ale ciekawa jest awantura z udziałem Lindy Harris, opisana w gazecie:

Biznesmen przegrał ostatnio sporo pieniędzy. Gdy sięgnął po kieliszek, wróciła jego żona. Zrobiła mu awanturę. W ataku furii rzuciła w niego butelką z alkoholem. John Harris dostał w głowę. Karetka przewiozła go do szpitala. Przez kilka dni był w stanie krytycznym.

W tym czasie Linda wyjechała na fermę do swoich rodziców. Gdy reporterzy przyjechali tam, Linda Harris udzieliła nam wywiadu, w którym oznajmiła, że nie chciała rzucić w męża szklaną butelką.

Ostatnio John Harris czuje się lepiej. Na pytanie: "co pan sądzi o zachowaniu żony?" odpowiedział:

– Moja żona jest jak wulkan, dlatego się z nią ożeniłem. Szwy na głowie to wyłącznie moja wina.

"Mój strach"

W tej opowieści z założenia miały się piętrzyć zmory, zjawy i powtory. Nastolatka Wiktoria opisuje perypetie swojej licznej rodziny, z którą mieszka w ogromnej, przerażającej rezydencji. Rodzice bohaterki zginęli w wypadku samochodowym, więc wychowuje ją całe zgrupowanie cioć i wujków. Niepokojące rzeczy zdarzają się przeważnie nocą: poczciwy pies zmienia się w wilkołaka, a robotnicy pracujący przy remoncie okazują się drapieżnymi jaszczurami (reptilianie?!). Miało być dużo więcej strachów, ale ciąg dalszy nie nastąpił.

"Temat na śmierć"

Malarka stoi w oknie i widzi, jak ktoś dusi jej koleżankę. Co robi? Wyjmuje pędzle i farby i zaczyna malować obraz – dowód zbrodni.

Pomysł żenujący, tym bardziej, że morderca i jego wspólnik postanawiają nie zabijać świadka, tylko ukraść obraz. Tymczasem bohaterka wyprowadza się do koleżanki policjantki i razem rozwiązują tę sprawę.

***

W następnym odcinku pojawią się między innymi te dwie siostry.

Dziewulskie

Jak nie zostałam pisarką. Saga rodzinna

Seria "& commedy" wykształciła się poniekąd z "Helikoptera" (o którym pisałam wcześniej), a duży wpływ wywarła (jak widzę po latach) proza Małgorzaty Musierowicz. Najpierw powstały cztery książki, które opowiadały o perypetiach czterech sióstr i ich rodzin. Potem napisałam książkę o wnuczkach, o siostrze męża, zaczęłam pisać o wszystkich naraz i o tym, co się działo trzydzieści lat wcześniej, kiedy siostry były jeszcze w domu rodzinnym. Jak widać, cały ten świat przedstawiony tworzył ostatecznie całkiem rozbudowane uniwersum.

"Four sisters & commedy"

Nie mam pojęcia, skąd pomysł na te karkołomne tytuły serii. Prawdopodobnie (nadal!) byłam pod wielkim wrażeniem artykułu Danuty Wawiłow. Poza tym ciekawe wydawało mi się porównanie kobiet do przypraw, a angielskie tytuły są taaaaakie światowe. Miało się w domu słownik polsko-angielski…

Seria z założenia miała być zabawna i lekka w formie, stąd "commedy". Opisuje cztery siostry, Martę, Justynę, Monikę i Magdę, które mają już swoje rodziny, a spotykają je różne życiowe perturbacje.

Justyna, główna bohaterka "Sugar & commedy", przeżywa perypetie z nastoletnią córką, chłopczycą (Wioleta potajemnie udziela schronienia obcemu chłopakowi, który nocuje u niej pod łóżkiem, a rano znika), znosi dziwnaczne wygłupy jednego z synów (taniec z owocami, rozmrożenie lodówki podczas wielogodzinnego dumania na temat: co wybrać?), a także przyłapuje swojego męża lekarza na trzymaniu innej kobiety za rękę i myśli, że ten ma romans. Zwroty akcji następują jeden po drugim. Obca kobieta to skrzywdzona koleżanka z przeszłości, której dzielny i niewinny lekarz badał paznokcie, a nieznajomy chłopak spod łóżka to jej syn.

W "Cinnamon & commedy" córka Moniki ucieka z domu (plus oczywiście przeżywa jakieś sercowe przygody, ale to jest w ogóle nieciekawe). Myk polega na tym, że Paulina przyjeżdża do Ady, swojej kuzynki, która jest córką Magdy. Monika denerwuje się cały weekend, zamartwiając się, gdzie jest jej dziecko, tymczasem okazuje się, że Magda dzwoniła do siostry z wieścią o odwiedzinach, odebrał mąż i zapomniał przekazać. Typowe. W ogóle mężczyźni są w tych książkach bardzo słabo napisani.

W "Pepper & commedy" jest jakaś afera sekciarsko-narkotykowa, ale boję się nawet do tego zaglądać, bo podejrzewam się o wyjątkowo słabą fabułę i znikome osadzenie w realiach.

"Salt & Commedy" opowiada o wyjątkowo barwnej rodzinie Kminków. Marta i Walenty mają pięć córek. Wiktoria wyszła za mąż, ale została porzucona i postanawia wrócić do rodziców wraz z dziećmi (Weronika, Dominika i dwie upiorne sześcioletnie bliźniaczki, Fela i Kora).

Druga córka, Gabrysia, studiuje i ma kompleksy, że jest brzydka, więc Fela i Kora urządzają jej w nocy niezapomnianą metamorfozę. Pozostałe Kminkówny, Natalia, Julia to ułożone licealistki, ale najbardziej urocza i zwariowana jest ostatnia córka, piętnastoletnia Aurelia.

W "Zjeździe rodzinnym" następuje spotkanie wszystkich członków całego tego klanu. Z kolei "Four sisters & commedy" przenosi nas w czasy, kiedy to domem Kwiecińskich rządziła surowa mama Salomeja Kwiecińska, Monika umawiała się z różnymi dziwnymi typkami, Magda marzyła o byciu nauczycielką, a nawet założyła grupę przyszłych pedagogów, Justyna była skrytą nerwową chłopczycą, a Marta była już mamą Wiktorii.

"Przekładaniec"

Całkiem zabawną książką jest "Przekładaniec". Głównymi bohaterkami są nieznośne Felicja i Kornelia, które żyją w beztroskim świecie dobranocek i swoich radosnych rojeń. O ich charakterkach świadczy choćby ten fragment:

Nigdy nie chciały dokuczać innym, nawet gdy przywiązały pewnej kuzynce nogę do krzesła i złamała wtedy drugą nogę [jedną nogę miała już wtedy w gipsie].

Fela i Kora spotykają małych chłopców o równie dziwnych imionach: Korneliusz, Feliks, Marceli, Walerian. Biorą wyimaginowany ślub (to oczywiste, że aby zrobić sobie improwizowane suknie, trzeba zerwać firanki i wyszarpać prześcieradło z łóżka), zadają dorosłym krępujące pytania o homoseksualizm i seks, podejrzewają u siebie ciążę, bo spały na jednym łóżku z chłopcami. Mają też bliski kontakt z prądem, więc są przekonane, że poroniły… Edukacja telenowelowa w ich przypadku zrobiła swoje.

Prócz tego wymyślają wierszyki okolicznościowe, organizują przyjęcie i robią ciasto… ale co to za ciasto! Przekładaniec składa się z licznych warstw: biszkopt, wafel, dżem, konitura, marmolada, krem do tortów, keczup itd.

fela i kora

(Fela i Kora w pełnej krasie)

W "Przekładańcu" Wiktoria układa sobie życie z nowym mężczyzną, a potem, w 1997 roku jej mąż miał wyjechać pomagać powodzianom, ale nie napisałam w końcu tej ksiązki. Nic straconego.

"Walentyna"

To jedna z moich poważniejszych podstawówkowych opowieści. Niezrozumienie i brak akceptacji ze strony rodziny, wypadek, kwestia wzięcia odpowiedzialności za kogoś innego, przyspieszony kurs dorastania. Poza tym w tle: strach przed związaniem się z kimś na stałe, zamknięcie na innych i wyjątkowo niska samoocena.

Walentyna Kminek, samotna w każdym znaczeniu tego słowa, jest czarną owcą w rodzinie. Roztrzepana, zapominalska, pechowa – nie to, co starsi stateczni bracia, Walenty i Wacław. Pierwsza scena: Walentyna rozmawia przez telefon, przerywa, by zgasić gaz, wraca i już nie pamięta, z kim rozmawiała. Druga scena: zaspała do pracy, śpieszy się, wybiega z domu z suchą bułką wciśniętą do ust, potyka się i wciska ją sobie do gardła. To mógłby być zarówno początek, jak i koniec tej całej historii.

Walenty, żeby okazać siostrze trochę zaufania i pokazać, że rodzina jeszcze się od niej ostatecznie nie odsunęła, wysyła jej pod opiekę swoją najmłodszą córkę Aurelkę, na czas wyjazdu całej rodziny. Gdzie? – nie jest to dopowiedziane. Aurelka ma 15 lat i jest tak samo roztrzepana i pechowa jak jej ciotka, ale w ostatecznym rozrachunku wykazuje się większą mądrością i odpowiedzialnością.

Walentyna poszła na spotkanie, bo skąd niby miałaby pamiętać, że w ten sam dzień miała przyjechać Aurelia. Nie zapisywała sobie wiadomości, bo nie miała notesu, a nie miała notesu, bo zawsze zapominała go kupić.

Ciągle powraca motyw potrzeby kupienia nie tylko notesu, ale także telefonu z automatyczną sekretarką. Walentyna działa pod wpływem impulsu (w obawie, że zaraz znowu zapomni), wybiega z domu, nie zamykając drzwi. Traci pracę, odrzuca oświadczyny znajomego, bo boi się, że znowu kogoś rozczaruje. Jednak to nic, bo w końcu następuje moment kulminacyjny: ratując Aurelię, ulega wypadkowi. Niezależna, samotna i cierpiąca w milczeniu Walentyna od tej pory będzie zdana na innych, ale nie zgadza się na zamieszkanie u Walentego ani Wacława. Jedynym wyjściem jest wyprowadzka Aurelii, opieka nad ciotką i przyspieszony kurs dorosłości. Dzewczyna się zgadza.

Ostatnie zdanie książki brzmi:

A na walentynki Aurelka postanowiła – mimo wszystko – kupić cioci tę automatyczną sekretarkę.

Jak nie zostałam pisarką: ostatnie książki o Vivien

Tytuły trzech ostatnich książek o Vivien to: "Kolejne zlecenia", "Agencja" oraz "Najtrudniejsza sprawa Vivien i Marka". Dla przypomnienia: kim jest Vivien, kto jest jej partnerem i jakie sprawy rozwiązuje pani detektyw, można przeczytać w poprzednich wpisach: tym i tym.

W książce pt. "Kolejne zlecenia" Vivien i Cody zajmują się Veroniq – potencjalną narkomanką. Pod pretekstem bycia znajomymi jej brata wpraszają się do niej na herbatę. Cody w pierwszej lepszej szufladzie znajduje kokainę, ale szybko domyśla się, że dziewczyna jest wrobiona i szantażowana: wystarczy usiąść w kawiarni obok szantażystów-dilerów i podsłuchać ich rozmowę. Tak to się wszystko ładnie układa w moich książkach.

Dziewczyna Cody'ego, Nancy ("trochę samolubna i zarozumiała, ale bardzo oddana"), jest zazdrosna o Vivien. Niepotrzebnie, bo oto wraca Mark! (tani chwyt telenowelowy):

 – Muszę cię przeprosić za tę śmierć. Wyjechałem do Kairu w ważnej sprawie. Mój odwieczny wróg napisał mamie, że nie wytrzymałem upałów. Jednak mama lubi skandale. Trochę zmieniła tę historię. Tymczasem ja zostałem w Kairze bardzo długo. Potem szukałem cię, aż wreszcie znalazłem. Mama nadal myśli, że nie żyję.

Wyjątkowo skrzywiona relacja matki z synem.

W każdym razie Vivien i Mark idą na randkę. Potem modelka ze swoim partnerem zawodowym rozwiązuje kilka żenująco łatwych spraw. Np. odnajdują złodzieja skarbu z Newgrange.

– Co się stało ze skarbem? – spytała Vivien.

 – Okazało się, że jest państwowy. Śmieszne, co? Poza tym Sam ukradł wcześniej dwa inne skarby państwowe bezkarnie. Teraz siedzi w areszcie.

 – Dobra robota, ale…

 – Co?

 – Dlaczego Sam kradnie skarby państwowe, a nie na przykład okrada banki?

 – Nie wiem. Chyba woli mieć klejnoty albo jest starodawny.

 – Na pewno starodawny.

Podoba mi się konkluzja. Mało brakowało, a uznaliby złodzieja za wielbiciela piratów albo średniowiecznych rzezimieszków.

Szef Vivien i Cody'ego zakłada im agencję detektywistyczną, w której mają pomagać także Nancy i Mark. Pierwsza sprawa dotyczy kobiety, której zaginął brat i mąż, a ona sama dostaje anonimowe telefony i czuje się zagrożona. Podczas zdobywania informacji okazuje się, że podała fałszywe nazwisko i w ogóle wszystko jest inaczej niż by się wydawało. Na przykład mąż jest w więzieniu i zataił to przed żoną, a brat jest zmyślony.

 – To jest jej syn, tylko ona o tym nie wie.

 – Jak to?

– Tak, że zrobił operację plastyczną, a dla niej jest Gregiem. Tak naprawdę to jej syn.

 – Vivien, czy Sara jest bogata?

 – Tak.

 – Wniosek z tego taki, że własny syn szantażuje matkę. Anonimowe telefony to jego sprawka.

W tej chwili zadzwonił telefon. Nancy podeszła szybko.

 – Halo – zapomniała powiedzieć, że to agencja, bo jeszcze się do tego nie przyzwyczaiła.

 – Sara, przyjedź jutro do parku S. o 21:05. Będę czekał. Przynieś ze sobą pieniądze, a wtedy dokonamy zamiany. Dam ci potrzebne informacje.

W tej chwili nieznajomy rozmówca rozłączył się.

 – To był telefon do Sary!

 – Jej numer telefonu różni się od naszego tylko jedną cyfrą – powiedziała Vivien.

Cóż za przydatny zbieg okoliczności.

Detektywi przebierają Nancy za Sarę ("myślę, że gdyby zakryła buzię, wyglądałaby podobnie, nie sądzisz?") i przybywają do parku. Następuje pełna napięcia i melodramatyczna scena, którą pozwolę sobie przytoczyć w całości.

Nagle Vivien zauważyła jakiś samochód.

 – Spójrz, Cody! To samochód Sary!

Ku zaskoczeniu wszystkich samochód Sary skręcił na prawo, stoczył się z góry i wybuchł.

***

21:05. Nancy siedziała w samochodzie, reszta z tyłu siedziała przykryta kocem. Wreszcie "Sara" wysiadła z wozu.

 – Witaj – odezwał się Greg (jej syn, a domniemany brat).

 – Ty również.

 – Masz pieniądze?

 – Najpierw informacje.

 – Damy mają pierwszeństwo.

 – Kiepski argument.

 – Dlaczego, Sam? Dlaczego szantażujesz własną matkę?

 – Mamo? Poznałaś mnie?

 – Odpowiedz! Czy dlatego, że nie mogłeś patrzeć, jak ja opycham się forsą? Czy dlaczego, że Steve kochał mnie, a nie pieniądze… powiedz.

 – Nie. Daj spokój. Lepiej będzie, jak wezmę pieniądze i pójdę do domu.

 – Mylisz się. Nie dam ci pieniędzy.

Nancy odwróciła się i odeszła.

 – Poczekaj. Masz rację. Steve kochał cię i dlatego byłem zazdrosny. Teraz oddaj forsę, mamo!

 – Nie jestem twoją mamą – powiedziała Nancy i zdjęła z głowy chustę.

Sam cofnął się.

 – Kim jesteś?

 – Detektywem.

 – A gdzie matka?

 – Nie żyje.

Nagle ktoś z tyłu powiedział:

 – Żyje.

Sam i Nancy obejrzeli się. Sara!

 – Więc kto był w samochodzie? – spytała Nancy.

 – Nikt. Wyskoczyłam z wozu.

 – No, widzę, że nic tu po mnie. Muszę wracać do pracy.

 – Idź… My z Samem musimy wyjaśnić pewne sprawy…

Po pewnych nieporozumieniach z Nancy, związanych z zatajeniem przez nią faktów ważnych dla śledztwa, szef postanawia odseparować obie pary. Vivien i Mark przenoszą swoją agencję do Niemiec. Tam zajmują się sprawą pewnej Amerykanki, której zamordowano męża. W nocy ktoś próbuje zastrzelić Vivien. Mimo nocnych ciemności i przerażającej sytuacji kobieta pamięta, że napastnik miał pieprzyk pod okiem. Taki sam jak ich zlecenodawczyni. Mark odwiedza ją w domu i wyciąga od niej informacje, potajemnie nagrywając klientkę.

 – Nie chciałam, żebyście się dowiedzieli, kto zabił Williama.

 – Bo to ty to zrobiłaś. Czy tak?

 – Oszukiwał siebie i mnie cały czas. Groził mi rozwodem. Nie chcę iść do więzienia.

 – Nie chciała pani, żebyśmy rozwiązali tę sprawę.

Milczała.

Mogła po prostu nie wynajmować detektywów. Proste.

Po rozwiązaniu tej sprawy Mark i Vivien trochę randkują, m.in. idą na bal u znajomego Amerykanina. Gdy w bardzo romantycznych okolicznościach Mark się oświadcza, z willi dobiega huk. Gospodarz ginie.

Rano Vivien zbudził telefon od szefa.

 – Zabito Johna Endlara.

 – Wiecie?

 – Byliśmy w pobliżu.

 – Wiecie coś?

 – Nie.

 – Czemu?

 – Nie byliśmy świadkami.

 – Zawiedliście mnie.

 – Mark mi się oświadczył.

 – O! Przepraszam. Zgodziłaś się?

 – Oczywiście!

 – Więc gratulacje.

Tak to się układają rozmowy z szefem. Od smutku z powodu śmierci człowieka i wymówek do gratulacji i radości. Istna huśtawka nastrojów.

Okazuje się, że mężczyznę zabił zazdrosny były kochanek żony. Wystarczyło porządnie go przepytać i podłączyć do wykrywacza kłamstw.

Książka kończy się ślubem Nancy i Cody'ego, a także Vivien i Marka.

***

W którymś momencie zreflektowałam się, że te wszystkie dotychczczasowe sprawy kryminalne były bardzo proste do rozwiązania i postanowiłam napisać najtrudniejszą, co nawet zaznaczyłam w tytule.

Otóż w elitarnej szkole dla dziewcząt zaczynają znikać uczennice. Vivien i Mark polecieli tam samolotem.

Obok nich siedziała matka z córką.

 – Mówię ci, Donna, wszystko gra.

 – Ale… – zaczęła cichutko dziewczyna.

 – Nie przesadzaj. Przecież cię tam nie zamordują.

 – Tego się boję.

 – Z taką gadać – westchnęła pani i odwróciła się do Vivien i Marka.

 – Cześć. Wy do Los Angeles?

 – Tak.

My także. Prawda, Donna? – i szturchnęła dziewczynę.

 – Mamo… Kości mnie bolą…

 – Nie jęcz… Gorsze przechodziłam męczarnie w młodości – powiedziała do niej matka, po czym znów zwróciła się do Wolletów. – Wysyłam córkę do szkoły dla dziewcząt w Los Angeles. A ona się opiera.

Vivien szepnęła do Marka:

 – I ma rację.

W tym momencie opowieść się urywa.

Najtrudniejsza sprawa została nierozwiązana, ponieważ pewnie zajęłam się pisaniem innych rzeczy i potem już zapomniałam, kto uprowadzał i mordował dziewczyny z elitarnej szkoły.

***

Podejrzewam, że te książki były pisane w piątej czy szóstej klasie szkoły podstawowej. Zdaję sobie sprawę z niskiego poziomu podstępów, kryminalnych afer i uproszczenia opisywanych historii. Niektóre dialogi są rozbrajająco naiwne. Ale muszę przyznać z podziwem, że miałam bardzo bujną wyobraźnię (wierzcie mi, czytam książki pisane przez dzieciaki i nie wszystkie mają porywającą fabułę).

W ramach cyklu opiszę jeszcze krótko pewną sagę rodzinną i na końcu historię Rudej. Zapraszam!

Jak nie zostałam pisarką: „Ciągłe niebezpieczeństwo” i „Zagadki”

W cyklu pt. "Jak nie zostałam pisarką" opisuję moje wczesne i późniejsze próby pisania dobrych powieści, a także całe serie. Dzisiaj kolejna część kryminalnych przygód Vivien i Marka, czyli "Ciągłe niebezpieczeństwo" oraz "Zagadki".

Tym razem para detektywów poszukuje groźnego przestępcy.

 – Macie z Markiem kolejne zlecenie: największy morderca świata uciekł wczoraj z więzienia.

 – Dlaczego my mamy to rozwiązać?

 – Bo jesteście odważni. Nikt przedtem się nie odważył.

Brzmi groźnie. Największy morderca… zaraz, czy tu chodzi o to, że najwyższy? Czy może zabił najwięcej osób na świecie? Jeśli tak, to kryteria są tu nieubłagane i nie będzie mu łatwo przebić niektórych dyktatorów.

Mark i Vivien wyruszają w dżunglę (tylko nawiasem dodam, że Vivien przed podróżą znowu zmienia wygląd). Morderca zastawia na nich pułapkę – wnyki, które boleśnie ranią kobietę w nogę. Na szczęście dzielny Mark zabrał ze sobą bandaż.

Dżungla pełna niebezpieczeństw

Tymczasem kilkanaście kilometrów dalej dochodzi do transakcji: ktoś oferuje mordercy 100 milionów dolarów za zabicie pary. Vivien zapada w śpiączkę, a Mark się nią opiekuje. Buduje szałas, aplikuje niezbędne lekarstwa i tak dalej. Potem następuje atak. Mark zaczaja się na mordercę, rozpoczyna się bójka, złoczyńca ucieka i wpada we własną pułapkę. Ta ironia losu staje się okazją do wygłoszenia przez Vivien moralizatorskiej mówki:

 – Kto pod kim dołki kopie… ten sam w nie wpada!

W tym momencie przybywa ich zleceniodawca wraz z pomocnikami. Oczywiście są już niepotrzebni.

Zuchwała kradzież u jubilera

Następną sprawą do rozwiązania jest złapanie złodzieja klejnotów. W tym celu Vivien rozpoczyna pracę w sklepie z biżuterią. Akurat dziwnym trafem słynny złodziej jest pierwszym klientem w tymże sklepie. Kradnie kolczyki i ucieka. Kilka dni później Vivien spotyka się ze złodziejem, podając się za bogatą damę obawiającą się o swój majątek. W momencie, gdy pokazuje mu walizkę pieniędzy (który złodziej mógłby się temu oprzeć?), opryszek kradnie pieniądze i ucieka. Ale za rogiem czeka powiadomiona już policja. Para w nagrodę popłynie na zasłużone wakacje.

W międzyczasie Vivien zostaje napadnięta – mężczyzna w kominiarce żąda pieniędzy. Kobieta rzuca w niego kryształową zapalniczką, a gdy ten pada zemdlony, zdejmuje mu kominiarkę i robi kilka zdjęć. Gdy Mark zjawia się na miejscu, na podstawie odcisków palców ustala tożsamość przestępcy. Jest to syn złodzieja klejnotów (rodzinny fach!), który szuka pieniędzy, by wykupić ukochanego ojca za kaucją.

Jak widać tytuł książki precyzyjnie oddaje treść. Co strona czyha jakieś niebezpieczeństwo, zagrożenie, a przestępcy mnożą się na potęgę. Na szczęście jakoś tak zawsze się dzieje, że Vivien i Mark wychodzą z opresji bez szwanku. Nie mają też traumy, śpią dobrze i nie trapi ich mania prześladowcza. Silna jest ludzka psychika, doprawdy.

Morderczy rejs

Rozpoczyna się rejs na wyspy Fidżi. Na statku (znowu!) Vivien i Mark poznają parę nowożeńców, Marię i Fancesco. Kilka dni później Maria skarży się Vivien, że pewna Lisa przechwala się romansowaniem z jej mężem. Ustala, że pójdzie to wyjaśnić (a właściwie to zamierza rozkwasić jej nos… kto tak jeszcze mówi?), ale znajduje już tylko zwłoki rywalki. Niewinna Maria zostaje aresztowana. Vivien, Mark i Francesco zastanawiają się nad legalnymi i mniej legalnymi sposobami wydostania jej z aresztu.

Niestety mówili zbyt głośno. Przebiegły policjant Mike Zester słyszał to. Już miał iść do porucznika, gdy drogę zastąpiła mu piękna kobieta. Miała czarujący błysk w oczach i czerwone zmysłowe usta. Mike poszedł za nią bez namysłu. Za chwilę (sic!) padł martwy, z nożem w sercu. Nieznajoma zniknęła.

Tajemnicza kobieta zakochuje się w Marku i włamuje się do jego pokoju, gdy ten śpi.

Trup ściele się gęsto

Rano znajdują całkiem świeże ciało nieznajomej. Całe szczęście, że policja na statku wozi ze sobą kartoteki wszystkich przestępców świata. Dzięki temu niedługo potem Mark już wie, że jego tajemnicza fanka była współpracowniczką wielu znanych złoczyńców, w tym także mordercy z dżungli czy porywacza z II części "Vivien". To ona zabiła ciekawskiego policjanta, ale kto zamordował ją? I dlaczego?

Ponieważ znajomy Marka z policji nie zawsze jest na miejscu, by udzielać potrzebnych informacji, Vivien i Mark muszą zapłacić za kolejny wgląd do kartotek policyjnych. Za dwa tysiące dolarów dowiadują się, że Frank, morderca z dżungli, to brat byłego szefa Marka, tego samego, który kazał mu śledzić Vivien, a obecnie rezydenta więzienia Alcatraz.

Pojawia się kolejna niebezpieczna kobieta, była dziewczyna Marka, Marie Kruger. To też morderczyni. Całkiem niedawno wyszła na wolność, odnalazła Marka i przyszła do niego, by móc po pierwsze wziąć u niego prysznic, po drugie – być może do niego wrócić albo też wmieszać go w jakąś aferę. Nie zdaży jednak zbyt wiele namieszać, bo – zgadnijcie. I ona padnie ofiarą mordercy-szaleńca, grasującego po statku. Złoczyńca niespodziewanie odkrywa karty. Okazuje się, że jest to sobowtór byłego szefa Marka, Paul Mine. Przyłapany na awanturze z pewną panią i oddany w ręce policji, przyznaje się do wszystkich zbrodni. Chciał nakłonić przestępców do współpracy, kierowany przez gangstera z Alcatraz. Można powiedzieć, że były to śmiertelnie poważne propozycje.

Wszyscy przestępcy świata płyną na Fidżi

Na statku poznają też alkoholiczkę oraz udaremniają porwanie jej siostrzeńca, przeszkodzą również w sprzedaży ogromnej ilości heroiny. W przerwie od rozwiązywania tego typu spraw Vivien dokonuje metamorfoz wyglądu niejednej zaniedbanej kobiety, uczy dbać o siebie i pomaga zdobyć serce ukochanego mężczyzny, a ponadto ogrywa w karty Marka.

Ale to nie koniec. Podczas dyskoteki dochodzi do strzelaniny, Mark zostaje bardzo ciężko ranny. Niemalże na łożu śmierci Vivien obiecuje mu, że odnajdzie jego porwaną siostrzyczkę. Tymczasem sama zostaje porwana przez chorego psychicznie człowieka, który postanowił w ten sposób skompletować sobie rodzinę. W tajnym pomieszczeniu umieścił już dziewczynkę (przypadek?), która miała zostać jego córeczką. Vivien udaje się uwolnić z opresji i ratuje też Susan Wollet, czyli siostrę Marka.

Dochodzi do kolejnych porwań dzieci, prób przekazania okupu, spotkanie fałszywego kapitana i jego równie fałszywej żony, która napada na Vivien i chce ją pokaleczyć ostrym narzędziem. W ogóle mam wrażenie, że przeciętnie co druga osoba na tym statku to przestępca, który wyszedł na wolność albo uciekł z więzienia, ewentualnie ktoś chory psychicznie.

Cody

Dalsza podróż, pobyt na Fidżi oraz powrót minęły bez zagrożeń życia i afer kryminalnych. Mark niespodziewanie wyjeżdża, a jakiś czas później szef mówi Vivien o jego śmierci. Przydziela jej nowego partnera.

To dość rewolucyjna zmiana. Cody Loster przyjeżdża na motorze, wypowiada się bez ogródek i zadaje mnóstwo niewygodnych pytań. Lubi przekomarzanki słowne i czasem przekracza granice chamstwa. Jest pewny siebie i nieobliczalny. Vivien nie jest zadowolona ze współpracy z nim, ale pozwala mu na wspólną szaloną przejażdżkę motocyklem, a nawet na jego wyraźne życzenie zmienia fryzurę.

Ich pierwsza wspólna sprawa zapowiada się dość osobliwie:

Pewna młoda kobieta torturuje w labiryncie zakochanych w niej młodych chłopców…

Eee. Jednak nie.

W pewnej restauracji mają miejsce dziwne przestępstwa. Mieszkańcy są zagrożeni. Zajmijcie się tym.

Vivien zatrudnia się tam jako służąca, a Cody zostaje szoferem. Przez końcówkę "Ciągłych niebezpieczeństw" i początek "Zagadek" udaje im się rozwikłać zagadkę. Żeby oszczędzić Wam szczegółów wyjaśnię tylko, że chodziło o sprawy spadkowe, nieślubne dziecko hrabiny i tajemniczą przeszłość dużej i bogatej rodziny, w której każda z licznych córek nosi bransoletkę z własnym imieniem. Żeby się mamusi nie pomyliło.

"Zagadki"

Następna sprawa wiąże się z przemytem broni. Pod domem szefa Vivien dostrzega włamywaczy – znowu zostaje porwana, zamknięta w hotelowej szatni i faszerowana środkami nasennymi. Przemytnicy pakują broń do furgonetki z napisem Pieczywo. Vivien rozpoznaje pismo dawnego znajomego, a potem zdobywa nazwiska kolejnych przemytników i ucieka.

Końcówka książki "Zagadki" to jeszcze dwa morderstwa i dość szybkie odkrycie, kto zabił (jak zwykle). Potem następuje przerwa, bo Vivien wraca do poprzedniego zawodu, czyli znowu pracuje jako modelka, a jej zdjęcia ukazują się m.in. w magazynie "Przyjemnie spędzić czas".

Vivien wraca do modelingu

Vivien wraca do modelingu

Jak nie zostałam pisarką 3. „Vivien”

Pisząc tutaj i tutaj, o czym były pierwsze moje książki, bazowałam na swojej ulotnej pamięci. Od tego czasu nastąpił przełom w badaniach nad moją młodzieńczą grafomańską twórczością. Odnalazłam pudło z bezcennymi rękopisami, można rzec szumnie – dotarłam do źródeł. Dlatego następne wpisy z cyklu pt. "Jak nie zostałam pisarką" mogą być już okraszone cytatami i nieco bardziej szczegółowe. Przyznam, że czytam wytwory mej młodej fantazji z zażenowaniem, ale i pewną fascynacją.

Pamiętacie serial "Żar tropików" czy "Hasło: kocham cię"? Kojarzycie pary agentów, szpiegów, detektywów, którzy rozwiązują różne zagadki, przeżywają przygody, a w międzyczasie dokuczają sobie i nawet trochę flirtują? Otóż Vivien i Mark w moim zamyśle mieli być taką parą. Seria kryminalna, której byli bohaterami, składa się z sześciu części: "Vivien", "Ciągłe niebezpieczeństwa", "Zagadki", "Kolejne zlecenia", "Agencja", "Najtrudniejsza sprawa Vivien i Marka". Dziś skupię się na wnikliwej analizie pierwszej książki z tej serii.

Wstała rano. Nie była śpiochem. Jej czarna, sięgająca do kolan koszulka nocna, została szybko zastąpiona modnym kostiumem wizytowym. Włosy, ciemne i długie, ułożyła w ślimaka. Od razu zaprezentowała swoją modną sylwetkę. Nie była zbyt wysoka, dlatego nosiła buty na obcasach.

Tak rozpoczyna się książka otwierająca serię o Vivien – modelce, która rozwiązuje sprawy kryminalne. Od razu widzimy, że główna bohaterka jest atrakcyjna, modna (jak to modelka) i tajemnicza (sprytnie zastosowany podmiot domyślny). Jest też niewysoka, ale od czego ma się szpilki. Pomijam, że "sięgająca do kolan" i "modna sylwetka" to nie do końca poprawne sformułowania. Nikt tego wtedy nie wiedział.

Vivien jest obserwowana przez pewnego mężczyznę. Mark ma za zadanie pozyskać ją jako przynętę na bogatych klientów (dla kogo on pracuje, dla alfonsa?). Mimo tego nikczemnego zlecenia chłopak ma dobre serce – od początku czuje sympatię do śledzonej dziewczyny. Następuje seria nic nie znaczących wydarzeń – bal u koleżanki, piknik, przejażdżka rowerowa, zakupy – których Mark jest oczywiście świadkiem, bo cały czas śledzi ją zza winkla. Wieczorem Vivien spotyka się ze swoim szefem, który wysyła ją do Wielkiej Brytanii – tam dziewczyna będzie miała przerwę od modelingu, rozwiązując pewną sprawę kryminalną. Trzeba odnaleźć skradziony posążek.

 – Wiem, że w młodości zajmowałaś się sprawami kryminalnymi. Musisz przeprowadzić śledztwo.

 – Temat?

 – Kradzież. Pojedziesz tam jako młody fotograf. Tylko nie ubieraj się ekstrawagancko, bo ktoś cię rozpozna.

Najważniejsze, jak będzie ubrana. W końcu jedzie jako młody (ekhm) fotograf. Jako facet???

Kiedy już wykryjesz, kto skadł ten posążek – to mówiąc, pokazał Vivien zdjęcie – i wprowadzisz go do więzienia, to potem będziesz miała wolne. Zgoda?

 – Hmm… No, zgoda.

Co tam policja. Co tam agencje detektywistyczne. Modelka, która w szkole bawiła się w detektywa, pojedzie do obcego kraju i na podstawie zdjęcia znajdzie złodzieja.

Następuje przegląd garderoby i zmiana stylu – z eleganckiego na niemalże grunge'owy (koszula w kratkę, legginsy). Vivien po transfrormacji jest gotowa na przygodę. Teraz będzie się nazywać Astrid Czesmer. Na statku poznaje podrywacza Pierre'a, a potem zaczyna się zabawa. W szatni odnajduje zwłoki i torebkę marihuany (ostry przemyt! spiętrzenie zbrodni! marihuana pisana przez ch!). Następnego wieczoru w pokoju Pierre'a dostrzega naładowany rewolwer i torebkę z marihuaną pisaną przez ch. Gdy jej towarzysz wychodzi umyć ręce, ona przez chusteczkę zabiera dowody zbrodni (zawsze trzeba uważać na odciski palców), potem w kostnicy sprawdza, czy kulka w głowie ofiary się zgadza. Oczywiście, że tak.

Na pewno chodziło o trawkę – pokłócił się z nią, a potem strzelił. Zaniósł ciało do szatni, ale zapomniał o najważniejszym: dowodzie i przyczynie kłótni – torebce z narkotykiem, która wypadła z kieszeni nieznajomej.

Po rozwiązaniu tej sprawy Vivien wzięła długą kąpiel, co pozwoliło jej się zrelaksować i na chwilę zapomnieć o Francuzie. Właśnie suszyła włosy, gdy zadzwonił telefon.

Wie, kto zabił i w sumie mogłaby już zawiadomić policję, ale najpierw musi umyć włosy.

 – Tu Pierre. Dlaczego wyszłaś?

 – Yyy… Nie wiem, czy powiedzieć ci prawdę… No, dobrze. Przypomniałam sobie, że nie wyłączyłam telewizora. Muszę kończyć. Pa.

Mistrzyni ciętej riposty. Postawiła kropkę nienawiści (link). Bezwzględna w łamaniu męskich serc.

A potem wszystko dzieje się bardzo szybko: Pierre skuty kajdankami. Pierre dzwoniący z pogróżkami. Pierre pojawiający się w barze, płonący żądzą zemsty. Jej krzyk samoobrony, który słyszy policja. Powtórne skucie Pierre'a kajdankami. Bezpieczne dotarcie do portu w Londynie. Koniec części pierwszej.

***

W Londynie Vivien zostaje zaatakowana przez opryszków, ale ratuje ją Mark. Spotykają ze sobą wieczór, po którym mężczyzna podejmuje ważną decyzję.

– Szefie, musimy pogadać.

– Tak, masz rację.

– Odchodzę.

– To dobrze. Ona i ty nie nadajecie się do tego.

– Aha.

Jak widać, dialogi trzymają w napięciu do końca.

Po randce w Windstorze Vivien i Mark wyznają sobie prawdę: ona nie nazywa się Astrid, on przyjechał ją śledzić, ale zrezygnował. Teraz będzie jej pomagał w jej śledztwie. Podczas drogi powrotnej zostają zamknięci w przedziale pociągu, do którego ktoś wpuszcza gaz. Oboje tracą przytomność. Koniec części drugiej.

***

Byli przerażeni. Co miał zamiar zrobić z nimi ten mężczyzna? Tylko on to wiedział. Podśmiewał się tajemniczo. Miał okropną twarz z bliznami. Palił cygaro. Miał też czarną kurtkę i spodnie czarnobrązowe. Wyglądał, jakby po przebraniu wyszedł z więzienia. Było to bardzo prawdopodobne.

Archetypowy bandzior. Wygląd zakapiora i do tego paskudny nałóg. Ledwo wyszedł z więzienia, a już bierze się za porywanie ludzi. Pewnie nawet nie zdążył nic zjeść.

Plan złoczyńcy był następujący: Vivien będzie pracować dla niego, Mark też A, nie może jednak go wypuści.

To mówiąc mężczyzna uwolnił Marka, mówiąc:

 – Pójdziesz ze mną.

Mark poszedł, za chwilę wrócił, pytając:

 – Masz wsuwkę?

 – Co?

 – Spinkę.

 – Mam.

Żelazne prawo seriali o detektywach. Zawsze ktoś ma spinkę, którą otworzy drzwi, kłódki i wszelakie kajdany.

Za chwilę Mark uwolnił się. Uciekli.

 – Hej, wracaj! – krzyczał mężczyzna. Na próżno zresztą, bo uciekli bardzo szybko.

Skandalicznie nieprzygotowany do akcji porywacz ma za swoje. Nie przypilnował więźniów, nie załatwił sobie pomagierów, a w dodatku miał badziewne kajdanki. Karygodne błędy (podobnie jak użycie "za chwilę" w czasie przeszłym).

Nadrzedł dzień 17 czerwca, kiedy to miała się odbyć kradzież posążka. Tak, tak. Kradzież miała się dopiero odbyć. Co więcej – szef Vivien znał wszystkie szczegóły zaplanowanej akcji i wysłał amerykańską modelkę, żeby złapała złodzieja. Logiczne. Ba! Najpierw powinna być świadkiem zdarzenia – zapomnijcie o policji, wzmocnieniu ochrony, alarmach antywłamaniowych i muzealnym cieciu na każdym rogu. Wystarczy Vivien z aparatem fotograficznym (żeby uwiecznić złowrogie facjaty) oraz notesem, by zapisać numer rejestracyjny samochodu, którym odjadą. Mark zaopatrzył się w pistolet.

Nie omieszkałam odnotować i dodatkowo pokazać na rysunku, że Vivien podczas akcji miała na sobie bluzę i dżinsy.

Weszli złodzieje. Jeden z nich rozbroił alarm, reszta wykradła posążek, nagle Mark zastąpił im drogę.

 – Gdzie się wybieracie?

Tekst godny Jamesa Bonda.

Złodzieje zdenerwowali się do tego stopnia, że upuścili posążek. Wtedy stała się dziwna rzecz: podążek rozbił się, a ze środka… wyleciały dwa miliony dolarów!

Nastąpiło chyba szybkie liczenie grosza.

Złodzieje rzucili się na ziemię, zbierając pieniądze. Wtedy Mark, nie wiedząc, co robić, strzelił do jednego z nich. Na szczęście w ramię.

Nie chcemy przecież nikogo zabijać. Chcemy tylko pokazać właściwie nie wiadomo, bo okazało się, że Mark idąc na całą akcję i zastępując złodziejom drogę, nie miał planu.

Vivien była na zewnątrz, więc zanotowała numer rejestracyjny samochodu, którym odjechali bandyci. Wieczorem otrzymała telefon z pogróżkami – jeśli poda numer rejestracyjny na policję, Mark zginie albo ona trafi za kratki. Tymczasem główny złodziej postanawia uciec statkiem (!) do Australii (w sumie mógł wybrać gorzej, mógł się wybrać na osiołku, wtedy już na pewno zdążyliby go złapać). Jednak gdy dowiaduje się, że jest śledzony, rezygnuje z tego brawurowego planu.

Dodam jeszcze, że Mark bez problemu korzysta z kartotek policyjnych, zdobywając informacje niezbędne do śledztwa. Na przykład idzie na policję i wracając już wie, że przestępca ma pseudonim, jak się naprawdę nazywa (Margellino se Ultra) i czy był karany.

Wieczorem w piwnicy spotykają ducha, czyli człowieka odzianego w prześcieradło (miał ich przestraszyć czy co?).

Mark rzucił się na niego. Kopnął go w brzuch. Podarł kawałek. Widać było tatuaż. Potwór ulotnił się.

Cóż za wyczucie miejsca! Tatuaż oczywiście okaże się dowodem w kluczowym momencie śledztwa. Ale nie wyprzedzajmy oczywistych faktów, bo w międzyczasie ktoś doniósł na Marka, że brał udział w napaści na Vivien – mężczyzna idzie do więzienia, odbywa się proces, Vivien zeznaje. Po wypuszczeniu Marka na wolność w pierwszym lepszym sklepie spotykają łysego człowieka z tatuażem i zawiadamiają policję (bo przecież był to groźny bandyta w prześcieradle), a przedtem Mark podbija mu oko.

Poszli na policję. Ich zeznania przyczyniły się do wsadzenia za kratki złodziei złotego posążka.

Tak lakonicznie kończy się historia słynnej kradzieży. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych szaleniec Pierre najpierw dręczy Vivien telefonami, a potem rani Marka strzałem z pistoletu. Na szczęście nie był to strzał śmiertelny, a po wyjściu ze szpitala para sprytnych detektywów szuka Pierre'a i znajduje go akurat w sklepie z bronią. Przestępca zostaje ponownie skuty przez policję, a Mark i Vivien zostają parą. Koniec.

Ps. W nagrodę za dotarcie do końca tego długiego wpisu wrzucam rysunek ducha i jego tatuażu

duch z książki Vivien

oraz ekskluzywną sesję rysunkową: Vivien w trakcie i po kąpieli.

Vivien w kąpieli

Jak nie zostałam pisarką 2. Pisanie na zlecenie

W pierwszej części (tutaj) zawarłam wspomnienia o moich pierwszych pisarskich próbach.

ready_write_hires-designerpicsOkoło dziesiątego roku życia postanowiłam namówić wszystkich ludzi dookoła mnie, żeby też pisali książki. Bo przecież każdy ma wyobraźnię i umie kreować rzeczywistość słowami, tak jak każdy potrafi rysować. Proste. Kilka koleżanek z mojej klasy zaczęło pisać rzewne romanse i powieści przygodowe. Czytałam to wszystko, zachęcałam, a nawet udzielałam wskazówek redakcyjnych typu: "nie pisz, że potem się pokłócili, bo to brzmi jak streszczenie, tylko bardziej to opisz, co kto powiedział, jaką miał minę, jak się czuł i tak dalej". Jednak wkrótce koleżanki przestały pisać, a ja zostałam sama na placu boju, z marnym orężem w postaci długopisu.

Helikopter

Będąc pod wrażeniem artykułu Danuty Wawiłow, w którym dowodziła, że im dziwniejszy tytuł, tym bardziej intryguje i wpada w pamięć, następną książkę nazwałam "Helikopter". Nie, żeby ktoś nim latał. Ot, po prostu ciekawe słowo, rozpoznawalne hasło, a nawet słowo-klucz. "Helikopter" zdominował nasze rozmowy w piątej czy szóstej klasie, ponieważ większość bohaterów miała swój odpowiednik w szkolnej rzeczywistości. Była Gosia pod kryptonimem Oktawia, była Emila i moja koleżanka z ławki, Monika, byłam ja (kryłam się pod zwyczajnym imieniem Agnieszka), a klasowe łobuzy i nielubiane koleżanki stanowiły całą galerię czarnych charakterów.

Helikopter miał cztery części: szkolną, studencką, dorosłą i dzieje staruszków.

Koleżanki podawały mi ulubione imiona, a ja tworzyłam z tego rodziny bohaterek, dodając skomplikowane losy i różne perypetie. Ciekawostka, która utkwiła mi w pamięci: Monika, w dorosłym życiu ma męża Radka i syna Norberta, tak jak podała mi do książki.

Moja egoistyczna i egzaltowana natura sprawiła, że Agnieszka zniknęła czy też tragicznie zmarła w części trzeciej. Za to Adrian, jeden z bohaterów, jako staruszek miał jeszcze młodą i powabną żonkę.

Prawdopodobnie mam w domu rodzinnym te książki, ale boję się do nich zaglądać. Fabuła była naprawdę zła.

Książka dla Rafała

Urodzinowa powieść dla kolegi jest dla mnie synonimem kiczu i dna pisarskiego. Może dlatego wyrzuciłam z pamięci nawet jej tytuł. Napisałam ją, bo mnie poprosił i – zgodnie z moim warunkiem – wymyślił imię żony. Rafał, główny bohater, jeździł jakimś nietypowym samochodem (czyżby to był garbus?) i miał wybitnie nierozgarniętą żonę, która sprawiała mu przez to wiele problemów.

***

Prócz tych haniebnych praktyk zajmowałam się także próbami stworzenia powieści detektywistycznej oraz zdradzałam skandaliczne braki w orientowaniu się w rzeczywistości.

Riddles

Ten tajemniczy tytuł, który znalazłam w słowniku polko-angielskim, miał zaprowadzić czytelnika do świata zagadek, spraw detektywistycznych i zawiłości dedukcji. Podczas pisania tej książki poległam, a moje umiejętności budowania intrygi były na poziomie żenująco pełzającym. Nawet nie raczkowały. Do dziś nic się nie zmieniło.

Pamiętam, że dałam tę książkę do przeczytania koleżance, specjalistce od kryminałów. Uznała, że moje zagadki są zbyt proste. W końcu złoczyńca, który idzie w biały dzień przez miasteczko, a w worku na plecach niesie zeszyty szkolne, by nimi potem okryć skarb czy skradziony towar, nie może być traktowany poważnie – od razu wiesz, co knuje.

Podróż

Zaczyna się intrygująco. Para dwunastoletnich przyjaciół nocuje pod namiotem. Budzą się w na tratwie dryfującej smętnie po Morzu Bałtyckim.

UFO? Porwanie dla okupu? Mistyfikacja rządu? Zakrzywienie czasoprzestrzeni? Nic z tych rzeczy, Drodzy Państwo. Otóż okazuje się, że ojcowie bohaterów, zajmujący się szeroko pojętymi interesami, narazili się pewnemu człowiekowi, który w taki oto sposób postanowił się zemścić. Nie wiem, jak mogłam wymyślić przeniesienie namiotu ze śpiącymi dzieciakami tak, by się nie obudziły. Namiot na tratwie! Na morzu! W swej młodzieńczej naiwności uznałam, że to szczegóły nieistotne dla wartkości akcji.

Cały pomysł książki miał się opierać na próbach komunikacji z bliskimi i powrotu do kraju. Samotna tratwa napotkała przecież statek. Przerwałam pisanie na opisie pierwszej rozmowy z napotkanymi Szwedami, ale pamiętam, że w zamian za pomoc dzieciaki miały przez cały rejs myć naczynia w kuchni. Nie wiedziałam wówczas, czym zajmuje się ambasada czy Komitet Ochrony Praw Dziecka, więc te instytucje nie pojawiły się w książce, choć zdecydowanie powinny.

Jenny Kate, Mary Anne, Ashton Lee i Nicole Sun

Cztery bohaterki o wymyślnych imionach uciekły z domu i zamieszkały w lesie. Żyły sobie beztrosko, chodząc w kwiecistych sukienkach, rozczesując długie włosy i trzepocząc rzęsami. Te uosobienia uroku musiały w końcu na swojej drodze napotkać kogoś, kto im ulegnie. Poznały więc chłopców, z którymi flirtowały.

Nieważne, gdzie się myły i co jadły, za co żyły i dlaczego żadna nie miała kleszcza w tyłku. Istotne było to, że dziewczęta były tak pełne wdzięku, jak cała oprawa graficzna tej książki. Każdy margines ozdobiłam unikatowym kwiatowym szlaczkiem: a to różami, a to słonecznikami czy tulipanami. Wijące się sploty i imiona bohaterek nie zdołały jednak ukryć, że ta książka właściwie jest o niczym.

***

To jeszcze nie wszystko. W następnej części – książki wieloczęściowe, czyli seria Commedy oraz cykl o Vivien.

Fot. stąd.

Jak nie zostałam pisarką? Część 1

Gdy miałam sześć lat, postanowiłam długopisem stworzyć świat, pierwszy z wielu.

Dziecięca intuicja wsadziła nos w drzwi z napisem "świat przedstawiony". Absolutnie bezkrytyczne pomysły wędrowały od mózgu po koniuszek długopisu. Biada osobom, które musiały to czytać.

Dziś mam 31 lat i nadal nie jestem pisarką.

note_pad_pencil_hires-jak-nie-zostalam-pisarka-designerspics

"Pucunia i Coco"

Pierwsza książka, którą stworzyłam wraz z koleżanką w pierwszej klasie, nosiła intrygujący tytuł "Pucunia i Coco". Była to broszurka formatu A6, z koślawymi obrazkami wykonanymi długopisem. Nie pamiętam, czy moja skromna osoba była pierwowzorem Pucuni czy raczej Coco, ale faktem jest, że zaczęło się od kooperatywy. Potem przyszedł czas na samodzielne pisanie.

Kupowałam zeszyty 16- lub nawet i 32-kartkowe. Najlepiej pisało się w kratkę, ale w gładkim zeszycie lepiej się ilustrowało. A wiadomo, ilustracja musiała być na każdej stronie, bo bohaterowie przecież codziennie zmieniali ubranie i było to bardzo ważne, by to uwiecznić.

"Tajemnica"

Książka ta opowiadała o bliźniakach, którzy mieszkali na wsi, uczestniczyli w pracach polowych i bawili się razem zgodnie i miło. Generalnie nudy. Gdy w przypływie młodzieńczej autokrytyki stwierdzałam, że opowieści są zbyt cukierkowe, na końcu rozdziałów podopisywałam coś w stylu "a potem sobie dokuczali, a jeden z nich spadł z drabiny i już nie było tak wesoło". Jeszcze do tego imiona bohaterów były strasznym plagiatem, bo jeden nazywał się Asterix, a drugi (drobniejszy) Idevix. Sromotność tej całej historii potęguje fakt, że tytuł książki był absolutnie niezwiązany z treścią, więc – zgodnie z praktyką wolty w ostatnim zdaniu – dopisałam: "a tajemnicą było to, że mieli siostrę".

Brawo.

"Emma"

Następna była książka o dziewczynce imieniem Emma, której wszyscy naokoło umierali. Pamiętam, że ojciec chciał wygonić ze strychu lisa i biegł za nim tak zapamiętale, aż wypadł przez okno i się zabił. Umarła także ciotka Emmy – miała na imię Kauza (sic!) i pochodziła z Gliwic. Również młodszy brat Emmy nie przeżył zbyt wielu lat na tym łez padole. I na końcu umarła także Emma, a prawdopodobnie zapadła na tę samą chorobę, co jej ciotka. Pragnę zaznaczyć, że wszystkie te tragedie miały miejsce na przestrzeni 16 kartek zeszytu A5, a były tam jeszcze niezbędne obrazki, takie jak np. Emma ze wzruszonym spojrzeniem na łożu śmierci.

Pewnego dnia za namową polonistki przeczytałam tę książkę swojej klasie i wszyscy bili mi brawo. Może na znak radości, że nie padli trupem, słuchając tego.

"Wieczna mgła"

Pomysł z mgłą przesłaniającą niebezpieczne okolice pojawił się w mojej głowie wcześniej niż w kinematografii oraz literaturze światowej. Przy okazji tajemniczych zniknięć samochodów rozgrywa się dramat pewnej rodziny. Ktoś się rozstawał, ktoś był bezpłodny i tak dalej. Zaintrygowanym zdradzę, że pewnego dnia mgła sama się rozproszyła i okazało się, że jezdnia, którą wszyscy na oślep jechali nie wiadomo po co, po prostu kończy się przepaścią.

"Wyspa Anastazji"

Bogata amerykańska aktorka czy też modelka, zgrabna i niezbyt bystra blondynka skutkiem wypadku samolotu (oczywiście!) rozbija się na wyspie. Musi radzić sobie za pomocą kuferka z kosmetykami. Taka kobieca wersja MacGyvera. Przy okazji spotyka jakiegoś hiszpańskiego kapitana, który na początku jej dokucza, ale nie pamiętam, czy się tylko zaprzyjaźniają, czy mają jakiś romans. Oczywiście Anastazja przechodzi gruntowną przemianę charakteru, pokornieje, staje się dobrą i mądrą kobietą i potem wraca do świata. Prawdopodobnie. Nigdy nie dokończyłam tej książki, ale wiem, że tak miało to właśnie wyglądać.

Mam wrażenie, że w owych dniach byłam zafascynowana Robinsonem Crusoe.

***

To nie koniec.

W następnym odcinku – jak założyłam Klub Pisarek, a także jak zaczęłam na zamówienie pisać bardzo złe książki.

Fotografia z tego źródła.