Joga na poprawę postawy: Pozycje na wyprostowanie kręgosłupa

Joga na poprawę postawy: Pozycje na wyprostowanie kręgosłupa

W dzisiejszym świecie, w którym większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, problem z nieprawidłową postawą stał się powszechny. Długotrwałe siedzenie przed komputerem czy telewizorem, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe nawyki postawowe przyczyniają się do problemów z kręgosłupem i spowodowanej tym dyskomfortu. Dobrą wiadomością jest to, że joga może być skutecznym narzędziem w walce z tymi problemami. W tym artykule przedstawiamy kilka pozycji jogi, które pomogą w wyprostowaniu kręgosłupa i poprawieniu postawy.

 1. Pozycja góry (Tadasana)
  Pozycja góry jest podstawową pozycją jogi, która pomaga w wyprostowaniu kręgosłupa. Stań prosto, nogi razem, palce stóp skierowane do przodu. Rozluźnij ramiona i unosząc je, rozciągnij się ku górze. Napnij mięśnie brzucha i utrzymuj równomierny oddech. Ta pozycja pomoże wyrównać kręgosłup i poprawić postawę.

 2. Pies na dół (Adho Mukha Svanasana)
  Pozycja psa na dół jest asaną, która rozciąga kręgosłup, ramiona i nogi. Stań na czworakach, dłonie ustawione pod barkami, palce stóp zgięte. Podnieś biodra ku górze, wypychając pięty na podłogę. Rozluźnij kark i ramiona, utrzymuj równomierne oddychanie. Ta pozycja pomoże wzmocnić mięśnie pleców i poprawić postawę.

 3. Pozycja wojownika I (Virabhadrasana I)
  Pozycja wojownika I wzmacnia mięśnie pleców, biodra i nóg, jednocześnie rozciągając całe ciało. Stań prosto, nogi szeroko rozstawione, jedna stopa skierowana na zewnątrz, druga skierowana do przodu. Zgiń przednią nogę w kolanie, utrzymując tył wyprostowany. Podnieś ręce w górę, utrzymuj równomierne oddychanie. Ta pozycja pomoże wyrównać kręgosłup i poprawić postawę.

 4. Pozycja klęku (Balasana)
  Pozycja klęku to pozycja relaksująca, która rozciąga kręgosłup, uwalnia napięcie w ramionach i plecach. Usiądź na piętach, połóż czoło na podłodze, wyciągnij ręce wzdłuż ciała. Oddychaj równomiernie i zrelaksuj się w tej pozycji. Ta pozycja pomoże rozluźnić mięśnie pleców i poprawić postawę.

 5. Pozycja mostka (Setu Bandhasana)
  Pozycja mostka to asana, która wzmacnia mięśnie pleców i pośladków, jednocześnie rozciągając klatkę piersiową. Leż na plecach, zegnij kolana i stopy ustaw płasko na podłodze, ręce wzdłuż ciała. Następnie podnieś biodra do góry, napięcie mięśni pleców. Utrzymuj równomierne oddychanie. Ta pozycja pomaga otworzyć klatkę piersiową i wyrównać kręgosłup.

 6. Pozycja kota-kuropatwy (Marjaryasana-Bitilasana)
  Pozycja kota-kuropatwy to dynamiczne połączenie dwóch pozycji, które pomagają w rozluźnieniu kręgosłupa i rozciągnięciu mięśni pleców. Wejdź na czworakach, dłonie pod barkami, kolana pod biodrami. Podczas wdechu, opuść brzuch w dół, unieś głowę i patrz w górę (pozycja kuropatwy). Podczas wydechu, zaokrągl plecy w górę i opuść głowę (pozycja kota). Powtarzaj te ruchy kilkukrotnie. Ta pozycja pomoże rozluźnić kręgosłup i wyrównać go.

 7. Pozycja drzewa (Vrksasana)
  Pozycja drzewa to pozycja stabilizująca, która wzmacnia mięśnie nóg, jednocześnie poprawiając równowagę i postawę. Stań prosto, jedna stopa ugięta i oparta na wewnętrznej stronie drugiej nogi. Podnieś ręce w górę, utrzymując równomierne oddychanie. Utrzymuj tę pozycję przez kilka oddechów, a następnie powtórz na drugą stronę. Ta pozycja pomoże wzmocnić mięśnie pleców i poprawić postawę.

Pamiętaj, że te pozycje jogi na wyprostowanie kręgosłupa i poprawę postawy powinny być wykonywane regularnie, najlepiej pod opieką doświadczonego instruktora jogi. W połączeniu z aktywnym trybem życia i świadomością swojej postawy, joga może przynieść długoterminowe korzyści dla zdrowia kręgosłupa i poprawy postawy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*